Předškoláček – Muchomůrky – týden od 29.3. – 1.4. 2021

Krásný zelený čtvrtek všem!

dnes zasíláme dva veselé velikonoční úkoly 🙂

1/ÚKOL: Velikonoční zajíček

Dnes si vytvořte velikonočního zajíčka. Může vám zdobit dveře lednice, nebo můžete hotového zajíčka přilepit na špejli a ozdobit s ním velikonoční osení 🙂

Procvičíme si jemnou motoriku, práci s nůžkami, fantazii a tvořivost.

Budete potřebovat : nůžky, tužku, lepidlo, vodové barvy nebo pastelky, barevný papír ( pokud doma nemáte, vystačíte s bílým papírem )

Postup: na papír nakreslete obrys zajíčka, vybarvěte ho vodovými barvami nebo pastelkami, po zaschnutí barev můžete zajíčka vystřihnout. Až se vydáte ven na jarní procházku, najděte vhodnou přírodninu, která bude tvořit zajíčkovi ocásek

( viz přiložené fotografie ). Pokud se vám nepodaří venku nic najít, využijte domácí zdroje ( muchlaný papír, kulička z vaty, zbytky vlny, ti šikovnější mohou zkusit udělat bambulku z vlny apod. ) Fantazii se meze nekladou. Na fotografie hotových zajíčků se těšíme jako vždy na adrese veronika.helebrantova@zskrupka.cz

2/ÚKOL: Velikonoční vajíčka

Tradice velikonočních vajíček neodmyslitelně patří ke svátkům jara. Máme pro vás pár jednoduchých návodů na barvení vajíček, které zvládnou i předškoláci. Navíc vše, co k tomu budete potřebovat, najdete bez problémů doma. Barvit můžete vyfouknutá, nebo uvařená vejce. Aby se dětem lépe pracovalo, povrch vajíčka vždy řádně očistěte a zbavte mastnoty. S vyfouknutými vejci se bude dětem lépe pracovat, když je navléknete na špejli a nad a pod vajíčkem je připevníte kouskem modelíny. Budeme rádi když se necháte inspirovat a některou z kreativních technik využijete pro vaše velikonoční tvoření.

1. Puntíkatá vajíčka – vejce uvařte, obarvěte a jednoduše ozdobte puntíky. Pro práci můžete použít barevné fixy, nebo vatové štětičky a temperové barvy.

2. Vodovky a pastelka – nejdříve celé vajíčko pokryjte první vrstvou vodovek, barvu více nařeďte, aby byl odstín světlejší. Ještě než barva zaschne, zbavte štětec přebytečné vody a namalujte tmavší skvrny jako podklad pro lístky nebo květinky. Ty po zaschnutí domalujte pastelkami.

3. Knoflíková vajíčka – použijte bílá nebo obarvená vejce, knoflíky nejrůznějších barev a velikostí a tavnou pistoli.

4. Konfety, nebo odpad z děrovačky – připravte dětem vajíčka, dostatek různobarevných koleček, herkules a štěteček a zbytek už můžete nechat na nich.

5. S gumičkou nebo lepící páskou – vajíčka uvařte a nechte vychladnout. Povzbuďte děti, aby popustily uzdu fantazii. Natáhnout gumičku na vajíčka zvládnou i ty méně zručné. Namísto gumiček lze využít i kousky lepící pásky, udělají stejnou službu. Vajíčka s gumičkou, nebo lepící páskou, obarvěte, nechte uschnout. Teprve potom gumičky, nebo lepící pásky odstraňte.

6. Zbytky voskovek – v každém dětském pokojíku najdete ulámané zbytky voskových pastelů. Takový materiál můžete využít při velikonočním tvoření. Kousky voskovek nastrouhejte do hlubšího talířku a zároveň uvařte pár vajec. Ještě teplá vejce vyválejte s dětmi v hoblinkách. Voskovky změknou a na skořápkách vykouzlí nádherné kresby.

7. Kresba voskovkou – budete znát z vlastního dětství. Jedná se o obrázky namalované voskovkami, které nakonec přetřeme vodovými barvami. Děti vejce ozdobí malůvkami, poté je obarví v připravene potravinářské barvě.

8. Co dům dal – suroviny pro tento postup najdete v každé kuchyni. Použít můžete různé druhy čočky, fazole, rýži, dýňová semínka, kukuřici, zavářkové těstoviny, jáhly, sezam, ovesné vločky, sypaný čaj nebo růzbé druhy koření. Vejce natřete lepidlem a obalte ve vybraném materálu. Pokud chcete kombinovat, jednotlivé druhy i lepidlo nanášejte postupně.

9. Ubrousková dekupáž – budete potřebovat uvařená vejce, lepidlo herkules trochu naředěné vodou, štětec a ubrousky s potiskem. Nechte děti, aby si vytrhaly nebo vystříhaly dostatek drobných motivů z vybraných ubrousků ( pro dekupáž pak použijete pouze vrchní potištěnou vrstvu ubrousku, zbylé dvě odstraňte ). Na vajíčko natřené tenkou vrstvou lepidla pak postupně přikládejte připravené papírky. Každý kousek pěkně rozprostřete a opatrně uhlaďte štětcem s troškou lepidla. Hotový výtvor můžete po zaschnutí přetřít ještě bezbarvým lakem.