Předškoláček- Muchomůrky 15.3.-19.3.2021

Krásné páteční ráno všem!

Z každého semínka jednou vyroste květina, která nás těší nejen svou barevnou krásou, ale hlavně vůní.

1/ÚKOL: Na vůni květin je ještě brzy, ale to nám vůbec nevadí, my si totiž na vůně můžeme zahrát i doma, když zrovna venku není pěkné počasí. Zkuste se svými dětmi nechat nos pracovat a naučte se dýchat. Stačí vám k tomu jenom pár voňavých věcí, šátek a ticho.

Budeme procvičovat: smyslové vnímání, pozornost, soustředění a slovní zásobu

Pár tipů na vůně: zubní pasta, růže, jahodové bonbóny, ovocný sirup, maminčina voňavka, vanilka, levandule, máta, česnek, cibule, káva, pomeranč, citrón, čokoláda, banán, ocet, skořice….

1. zavažte svým dětem oči, a dejte jim přivonět k různým věcem, které jste si předem připravili,

děti by je samozřejmě neměly vidět 🙂

1. Začněte těmi nejznámějšími a nejvýraznějšími pachy, které jsou nejjednodušší
  2. Postupně zvyšujte obtížnost, aby jste se trochu pobavili,

podstrčte dítěti během hry i nějaký opravdu nechutný pach ( např. plísňový sýr )

Hezkou zábavu :-))

2/ÚKOL:  Tajemný sáček a kam se ztratilo semínko?

( tajemný sáček rozvíjí vnímání předmětů pohmatem  – rozvíjet budeme smyslové vnímání, pozornost, soustředění, myšlení )

1. Aby jste se mohli pustit do této aktivity, potřebujete malý sáček do kterého vložíte předměty, které umí vaše dítě pojmenovat

( sáček může nahradit látková taška, nebo krabička ). Mezi předměty nezapomeňte přidat semínko, nejlépe fazoli nebo hrášek. Při výběru předmětů buďte opatrní, aby tam nebylo něco ostrého.

Pro lepší koncentraci  je dobré zavřít při hledání oči, popřípadě je zavázat šátkem.

1. Vytahujte jeden předmět po druhém a ujistěte se, že je vaše dítě dobře zná. Pak je vraťte zpět do sáčku.

1. Požádejte dítě, aby vložilo ruce do sáčku a mezi předměty vyhledalo ztracené semínko 🙂

1. Semínko vložte zpět do sáčku a vystřídejte si s dítětem roli, vložte ruce do sáčku a hledejte ztracené semínko.

Tip na obměnu hry:

– ditě vloží ruce do sáčku, nahmatá jeden předmět, pojmenuje ho, a pak ho může vytáhnout ze sáčku ( pokud nedokáže nahmataný předmět pojmenovat, ať ho nechá v sáčku)

– určete dítěti předmět, který má v sáčku hmatem najít

– obměňujte předměty v sáčku

-zvolte variantu dvou sáčků, do jednoho sáčku dejte například lžici, kamínek, ořech, kolíček na pádlo, minci a malou hračku. Do druhého sáčku dejte stejné předměty. Můžete hát ve dvou a střídat se. Vytáhněte ze sáčku kamínek, pojmenujte ho. Druhá osoba musí ze sáčku také vytáhnout kamínek.