Předškoláček- Muchomůrky 15.3.-19.3.2021

Dobrý den děti a a dobrý den všichni,

posíláme zas pár námětů a veselých úkolů. Tento týden bude zaměřený na SEMÍNKA 🙂

1/ÚKOL:

“ Žádný popis, žádný obrázek z žádné knihy nemůže nahradit skutečný pohled na stromy v lese se vším životem, který se odehrává kolem nich “ Benjamin Franklin

Na jaře se toho kolem nás v přírodě děje nejvíce. Umožněte dětem objevovat přírodu, porozumět jí, pozorovat jí, aby jí pak mohly lépe respektovat. Vaší úkolem tento týden bude pozorování semínka. Děti si při tom procvičí zrakové vnímání, pozornost, soustředění, rozšíří si poznatky o okolním světě a o živé přírodě.

Pozorování semínka:

1. Vezměte semínko fazole ( popř. čočky nebo hrachu ) prohlédněte si jakou má barvu, z čeho se skládá, můžete ho rozloupnout a podívat se dovnitř. Navrhněte svému dítěti, ať ho nakreslí.
  2. Vezměte jiné semínko fazole, zasaďte ho a sledujte postupně jeho vývoj.
  3. Kreslete spolu jednotlivé  vývojové etapy, které jsou předmětem vašeho pozorování : semínko, vyklíčení, růst, dospělá rostlina se semínky…
  4. Vývojový cyklus fazole trvá jeden rok. To je dlouhá doba. Ale zkuste vydržet ve svém pozorování co nejdéle.
  5. Pokud zasadíte více semínek, je zde několik tipů, co můžete vyzkoušet

– pravidelná zálivka

– bez zálivky

– vystavení dennímu světlu

– bez denního světla

– vysazení pouze do vaty bez hlíny

1. To, co vypozorujete, si zaznamenávejte do notýsku spolu se všemi kresbami. Vaše dítě si pak z toho bude moci samo vyvodit závěry. Povzbuzujte ho, ať pozoruje, nedávejte mu žádné odpovědi. Dejte mu šanci, aby si vytvořilo své vlastní zkušenosti.

Tip na závěr : při pravidelných vycházkách do přírody si všímejte drobných změn, které s sebou jaro přináší. Pozorujte společně, jak se příroda probouzí ze zimního spánku.

Foto pro inspiraci:

2/ÚKOL:

ÚKOL: Přesýpání a přelévání. Prostřednictvím aktivit z praktického života si děti budou moci procvičit běžné každodenní činnosti.

Procvičujeme : koordinaci, jemnou motoriku, pozornost, soustředění

Pomůcky : tácek, dva džbánky ( popř. dvě sklenice či hrnky ), semínka ( čočku, fazole, hrách, pokud nemáte zkuste krupici nebo strouhanku popřípadě jiný sypký materiál )

1. Na tácku jsou dva džbánky ( nebo sklenice ), džbánek nalevo je naplněn semínky.
  2. Postavte se vedle dítěte a pomalými pohyby mu ukažte jak přesypávat.
  3. Když vše ze džbánku vysypete, nahlédněte dovnitř a ujistěte se že je prázdný, poté ho vraťte zpět na původní místo.
  4. Zopakujte celý proses ještě s druhým naplněným džbánkem a pak navrhněte dítěti, aby si to zkusilo.
  5. Je možné, že dítě omylem džbánky převrhne a obsah vysype. Ukažte mu, jak semínka posbírat, ale nic neříkejte. Dopřejte mu možnost zmýlit se, protože chybami se učíme.

Další tipy na procvičování:

– přesýpejte lžicí z jedné misky do druhé

– přesýpejte do dvou nádob

– přelévejte vodu

– přelévejte pomocí trychtýře

Nezapomeňte pořídit fotodokumentaci, na fotografie se budeme těšit jako vždy na adrese veronika.helebrantova@zskrupka.cz